Sohbet Ayetleri Nelerdir

Sohbet Ayetleri Nelerdir

Enes bin Mâlik’in anlattığına göre bir seferinde Peygamber Efendimiz (a.s.m.) Übeyy bin Kâ’b’e:

‘Allah bana ‘lem yekünillezîne keferû’ sûresini sana okumamı emretti’ buyurdu.

Übeyy: ‘Yâ Resulallah, Allah benim adımı da açıkça andı mı?’ diye sordu.

Peygamber Efendimiz (a.s.m.): ‘Evet, andı’ diye tasdik etti.

Bunun üzerine Hz. Übeyy sevincinden ağladı.

Bu teşvik sonucudur ki, Hz. Übeyy daha sonra ileride kıraat ilminin başlı başına bir imamı olmuştur.

 

Sahabiler Peygamberimizden (a.s.m.) Kur’ân’ı ilk dinleyen insanlardı. Vahiy gelmeden önce Peygamberimizin (a.s.m.) ruh hali, mübarek siması değişirdi. Çok soğuk günlerde bile vahyjn şiddetinden terler, mübarek yüzü kızarır, sıkıntılı anlar geçirirdi. Nefes alıp vermesinde bile değişiklik görülürdü. Eğer deve üzerinde vahiy gelmeye başlamışsa, deve vahye tahammül edemez, dizlerinin ü-zerine çökerdi. Peygamberimizin (a.s.m.) yanında bulananlar bile vahyin etkisi altında kalırlardı.

Âişe annemiz Efendimizin (a.s.m.) bir vahiy halini şöy-le anlatır:

‘Resulullahı (a.s.m.) çok soğuk bir günde kendisine vahiy nâzil olurken görmüşlüğüm vardır. Kendisinden o hal geçtiği vakitte şakaklarından şıpır şıpır terler akardı.’

 

Sahabiler gelen âyet ve sûreleri Peygamberimizden (a.s.m.) dinliyorlardı.

Bazı zamanlar bu esnada, bazen de diğer zamanlarda Sahabiler âyetlerden anlamadıklarını Peygamberimize (a.s.m.) soruyorlar ve tatmin edici cevaplar alıyorlardı.

Nakledeceğimiz bu hadisler Peygamberimizle (a.s.m.) Sahabiler arasında geçen nurlu sohbeti yansıtmaktadır.

Ebû Hüreyre anlatıyor:

Resulullah Sallallâhü Aleyhi Vesellem ‘O gün yeryüzü, üzerinde herkesin ne iş yaptığını haber verir’ (Zilzâl Sûresi, 4) mealindeki âyeti okudu ve,

‘Onun haberleri nedir, biliyor musunuz?’ diye sordu.

Sahabiler, ‘Allah ve Resulü en iyisini bilir’ dediler.

Resulullah Sallallâhü Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu:

‘Yeryüzünün haberleri, sırtı üstünde işlediklerine dair erkek ve kadın her kul hakkında şahitlik etmesidir ki, ‘falan gün falan ve falan işi yaptı’ diyecektir. İşte yeryüzünün haberleri budur.’

Efendimiz, Sahabilerin dikkatlerini kıyamete, kıyametin dehşetine, kıyametten sonra insanın başına gelecek hadiselere çekiyordu. Asıl haberin, gerçek haberin neler-den ibaret olduğu, insanın başına gelecek bu olaylara nasıl hazırlanması gerektiğini bildiriyordu.

Bazen bu sohbet Resulullahın evinde, hanımlarıyla da gerçekleşiyordu.

Bu sohbetler aynı zamanda annelerimizin Kur’ân’la ne kadar içiçe olduklarını ve Peygamberimizin (a.s.m.) evinin aynı zamanda bir Kur’ân okulu olduğunu gösteriyordu.

Hz. Âişe anlatıyor:

Resulullah Sallallâhü Aleyhi Vesellem Ay’a baktı ve ‘Ey Âişe!’ buyurdu, ‘Bunun şerrinden Allah’a sığın. Çünkü o karanlığı çöktüğü zaman kapkaranlık olandır.’ (Felak sûresinin 3. âyetini anlatıyor.)

Bizim gibi Efendimiz de Ay’a bakıyordu. Fakat onun Ay’a bakışı, her bakışında olduğu gibi farklıydı. Ay’ın parlak ve güzel bir şekilde duruşunun bir gün gelip biteceğini, perdeleneceğini, kararacağını, her fani varlık gibi fonksiyonunu kaybedeceğini bildiriyordu. Çünkü Ay da kıyametin dehşeti karşısında varlığını ve güzelliğini koruyamayacaktır.

 

Aranan: sohbet ayetleri, sohbet ayetleri nelerdir, dini sohbetler, islami sohbetler,


Yazar: Ahmet

Görüntüleme: 22 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 23 Nisan 2020

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50